Size bir telefon kadar yakınız
(0412) 257 21 21
Dil Seçin
trende

İş Kamyonu Ehliyeti ve Operatörlük Belgesi Nasıl Alınır?

12.03.2018
5 görüntülenme
İş Kamyonu Ehliyeti ve Operatörlük Belgesi Nasıl Alınır?

Günümüzde yenilenen ve daima gelişen teknoloji doğrultusunda inşaat sektöründe iş makinaları daha önem kazanmaya başladı. İnşaat makineleri ve araçları bu araçları  kullanabilecek bilgi ve donanım ile birlikte eğitimini almış kişilere ihtiyaç duyulmaya başlandı. Personel alımlarında dikkat edilen en önemli hususlar güvenli ve emniyetli bir şekilde iş makinalarının eğitimlerini almış bakım ve onarımları için belli bir donanıma sahip iş makinası ehliyeti olan kişiler başvurularda aranan kişiler olduğu gözlemlenmektedir.

İş Kamyonu Ehliyeti ve operatörlük belgesi ise bu gibi sektörlerde gerekli olan ve belirtilen iş makinasını son derecede iyi düzeyde kullanabiliyor olmasının yanı sıra gerekli bakım ve arızalarını giderebildiğini kanıtlaması gerekmektedir. Genellikle sektörel olarak inşaat alanlarında kullanılan İş Kamyonu Ehliyeti iş makinası; çöp toplama, kar küreme, beton taşıma ve karıştırma, yük taşımacılığı gibi çeşitli alanlarda kullanılan iş makinalarıdır.

Trafiğe açık bir alanda İş Kamyonu Ehliyeti kullanımı yapıyorsanız, kesinlikle ehliyet belgenizin G Sınıfı Ehliyet Belgesi olması zorunludur.

Genel olarak kamyonlar Belden Kırmalı İş Kamyonları ve Kaya Kamyonları şeklinde ikiye de ayrılmaktadır.

İş kamyonu ehliyeti çeşitleri; Kaya – Hafriyat Kamyonu, Asfalt Bakım Distribütörü, Demiryolunda ve Karada Hareket Edebilen Ray Bakım Onarım Araçları, Katı Atık Sıkıştırma ve Taşıma Makineleri, İtfaiye Aracı, Vidanjör, Kombine Kanal Temizleme Aracı, Kar Küreme Aracı, Araç Kurtarma-Çekme-Taşıma Aracı, Kaya Kamyonu, Çimento Kamyonu, Tanker Kamyonu, Damperli Kamyon, Nakliye kamyonları vb. şeklinde incelenebilmektedir.

İş Kamyonu Ehliyeti iş makinasını kullanabilmeniz için G Sınıfı İş Kamyonu Ehliyeti Operatörlük Belgesi ve G Sınıfı İş Kamyonu Ehliyet Belgesine sahip olmanız gerekmektedir.

İş Kamyonu ehliyet ve operatörlük belgesini almak için bir kaç başvuru işlemini yerine getirmeniz gerekmektedir. Ehliyet belgesine hak kazanabilmeniz için 18 yaşını doldurmuş ve sağlık raporunda sürücü olabilir onayı verilmiş olması gerekmektedir.

G Sınıfı İş Kamyonu Ehliyet Belgesi Gerekli Evraklar;

  • Nüfus Cüzdanı
  • 6 Biometrik Fotoğraf
  • Diploma (Mezun ise) / Öğrenci Belgesi (Mezun Değilse)
  • Sağlık Raporu
  • Adli Sicil Kaydı
  • Kan Grubu Kartı
  • Evlilik Cüzdan Fotokopisi (Evli bayanlar, soyadı değişikliği olanlar için)
WhatsApp WhatsApp Hattımız
ARA
KONUM