Size bir telefon kadar yakınız
(0412) 257 21 21
Dil Seçin
trende

EHLİYET ALMA SÜRECİ

24.03.2018
2 görüntülenme
EHLİYET ALMA SÜRECİ

Ehliyet Alma Süreci

 

1. Ehliyet için Sürücü Kursunuzun sizden istediği evrakların tamamlanması.

2. Yazılı Sınav veya yeni uygulamaya geçen E-SINAV (Elektronik Sınav) da toplam 50 soru bulunmaktadır. Sürücü Adayının isteğine göre ister E-SINAV isterse Teorik Sınava girebilirler. Sınavda genel olarak Trafik ve Çevre Bilgisi dersinden 23 soru, İlk yardım bilgisi dersinden 11 soru, Araç tekniği ve Motor bilgisi dersinden 10 soru, Trafik Adabı dersinden 6 soru gelmektedir. Bu dersler ilgili Sürücü Kurslarında Eğitimler verilmektedir. Sınavlarda doğru yanlışı götürmeyeceği için 2 şık arasında kaldığınızda size daha yakın olan şıkkı tercih edebilirsiniz.

3. Yazılı sınavdan yani; Teorik test sınavından geçen sürücü adayları,uygulamalı direksiyon sınavına girerler. Teorik sınav tarihi ve sonuçlarını aynı zamanda Uygulamalı Direksiyon sınav tarihini ve sonucunu kayıtlı olduğunuz Sürücü Kursundan Öğrenebilirsiniz. Direksiyon sınavı 35 dk sürmektedir. Kırmızı renkle belirtilen hatalardan tek bir hata yapılsa bile Sınavınız Başarısız olur ve tekrardan Direksiyon Sınavına girmek zorunda kalabilirsiniz. Örneğin; 2 kez stop ettirmek Direksiyon sınavının başarısız olduğu anlamına gelmektedir. Hatasız şekilde sınavını bitirenler Ehliyet almaya hak kazanırlar. Başarısız olan sürücü adayları tekrar sınav harcı yatırarak bir sonraki Uygulamalı Direksiyon sınavına girebilirler.

4.Direksiyon sınavından başarılı olan adayların işlemleri Milli eğitim Müdürlüğünde yürütülür. Sürücü adayı sertifikaları onaylandıktan sonra 1 hafta içerisinde kayıtlı olduğu sürücü kursuna getirilir. Daha sonra sürücü adayı Emniyet genel müdürlüğün internet sayfasından il ve ilçe seçimini yaparak ehliyet randevu alması gerekmektedir.

 

Emniyete randevu aldıktan sonra ehliyet belgesini almaya giderken yanınızda götürmeniz gerekenler;

  • Nüfus cüzdanı (kimlik) aslı
  • Diploma (öğrenim belgesi) aslı
  • Vergi dairesine yatan harcın dekontu
  • Kan grubu kartı
  • E-randevu kağıdı
  • Fark yapanlar için ehliyetin aslı

 

Diyarbakır Ehliyet denilince kalite ve hizmetin lideri YILDIRIM SÜRÜCÜ KURSU

WhatsApp WhatsApp Hattımız
ARA
KONUM