Size bir telefon kadar yakınız
(0412) 257 21 21
Dil Seçin
trende

YENİ DİREKSİYON SINAV SİSTEMİ HAKKINDA BİLİNMESİ GEREKENLER

21.03.2018
492 görüntülenme
YENİ DİREKSİYON SINAV SİSTEMİ HAKKINDA BİLİNMESİ GEREKENLER

2016-2017 yıllarından itibaren uygulamalı direksiyon sınavlarına yeni düzenlemeler gelmiştir. Sürücü adaylarının bu düzenlemeler hakkında bilmesi gerekenler bu makalede yer almaktadır. Diyarbakır Ehliyet veya bölgemizde ehliyet almak denince başarı sıralamasında lideriz. Direksiyon derslerimizi uzman usta öğreticiler tarafından siz değerli adaylarımıza vermekteyiz.

 Arabaya Giriş ve Ön Hazırlıklar

 • Direksiyon Sınavı 35 dakika uygulamalı olarak yapılmaktadır.
 • İlk 5 dakika genel araç tanıma, Aracın iç donanımları ve motorda bilinmesi gerekenlerdir. Bu bölümde sorulan sorulardan 5 tanesine cevap veremeyenler sınavdan başarısız sayılacaktır.

Heyecan Faktörü

 • Direksiyon sınavının en etkileyici faktörü heyecan faktörüdür. Direksiyon sınavında bir çok aday heyecanına yenik düşerek doğru bildiklerini yapamamaktadır. Direksiyon sınavında kalan adayların büyük bir bölümü heyecan faktörü yüzündendir. Yıldırım sürücü Kursu olarak Diyarbakır da ehliyet almak isteyen adaylarımızın sınava girmeden önce heyecanı yenmesi için gereken motivasyonu vermekteyiz.

Direksiyon hakimiyeti

 • Direksiyon tutuş şeklimiz saat 09:15 konumunda olması gerekir.
 • Vites geçişleri dışında direksiyonu tek elle kullanmak yerine çift el ile kullanıma özen gösterilmelidir. Böylece direksiyon hakimiyetimizin artmasını sağlarız. Dönüşler gerekli manevrayı tamamlamak için tek elle direksiyon çevrilebilir. Dönüş tamamlandıktan sonra çift el ile 09:15 pozisyonunda yola devam edilmelidir.

Yokuşta Kalkış

 • %7 eğim olan bir rampada durulur.
 • 30 saniye bekledikten sonra, aracı geriye kaçırmadan kalkış yapılır.
 • Sınavda kalkış yaparken el freni kullanmak yasaktır.
 • Rampada kalkış yapabilmek için yavaşça ayağımızı debriyajdan yarı şekilde çekebiliriz. Yavaşça ayağımızı debriyajdan kaldırdıktan sonra araba titremeye başlar ve ivmelenmeye ilk adımını attığı an yavaşça gaz vererek aracın kaldırılması sağlanır. Sınav boyunca 2 stop ettirme hakkınız vardır.

Geri-Geri Park Etmek

 • Geri geri park etme 2 duba arasına yapılmaktadır.
 • Dubalar arasındaki park alanında paralel çizgiler bulunmaktadır.
 • Bir hamle de iki duba arasına girilmesi gerekir, iki duba arasında en fazla 2 hamle de park gerçekleştirilmeli. Önemli olan ise park yerine geri geri gelirken bir defa da yani ileri-geri yapmadan girmek gerekiyor. Park alanı içine girdikten sonra, iki hamlede aracı düzeltebilirsiniz(ileri veya geri şeklinde olabilir). Doğru park etme için tek hakkınız bulunmaktadır.
 • Araç ile kaldırım arasındaki mesafe 50 cm’den fazla olmamalıdır.
 • Kaldırıma veya Dubalara çarpmanız halinde sınavınız geçersiz sayılıcaktır.

Geri Geri gelme 

 • Sürücü adayları önceden belirlenmiş alanlarda 25 metre şerit ihlali yapmadan çizgilere paralel şekilde geri geri gelmesi gerekmektedir.
 • Direksiyon sol el ile üsten tutulur ve Vücut tam geriyi görecek şekilde geriye döndürülür.
 • Geri geri gelirken aracı durdurmadan önünüze dönmeyiniz.
 • Geri geri gelirken en önemli hususlardan biriside direksiyon hakimiyetidir. Direksiyonu sağa sola çok çevirmeden istikametinizi bozmadan gelmeniz önemlidir.) Paralel çizgilerin dışına çıkmamalısınız.
 • Geri geri gelirken, geriye dönmeden sol, sağ ve iç dikiz aynalarıyla da gelebilirsiniz. Son dönemde bu tür uygulamalar için herhangi bir engel bulunmuyor.

Durma,Duraklama,Takip Mesafesi,Aynalar, U Dönüşü ve Trafik İşaretleri

 • Durma ve duraklama yapılacağı zaman aniden freni basmamak gerekiyor. Bu davranış hem taşıdığınız yolcuları hem de trafiği tehlikeye düşürebilir.
 • Öncelikle takip mesafesini korumalıyız. 70 km hızla gidiyorsanız en az 35 metrelik bir ara bırakmanız gerekiyor. Yani Hızımızın yarısı kadar mesafe bırakmalıyız.
 • Sağa veya sola duraklama yapmadan önce aynalar ile yolun uygunluğuna dikkat etmek gerekir. Aynalar ayarlanırken ne çok dışı ne de çok içi görecek şekilde olmalıdır. Trafiğin akış durumunu kontrol etmek için ise arada bir iç dikiz aynanızdan da bakabilirsiniz.
 • Işıklara yaklaştığınız zaman dikkatli olun. Kesinlikle kırmızı ışıktan geçmeyin. Işık olmayan bir kavşağa yaklaştığınızda diğer araçların geçiş üstünlüğüne öncelik verin.
 • Trafikte iken levhaları mutlaka kontrol etmeliyiz. Hız sınırlarına uyunmalı ve yayaların can güvenliğini almalıyız.
 • U dönüşü yapılmadan önce dönülecek tarafa doğru sinyal vermelisiniz kural olarak yerleşim yeri içinde 15 metre önceden sinyal verebilirsiniz. U dönüşü yaptığınız yer kavşak ise veya trafik ışıkları varsa kural ihlallerinin de önüne geçmiş olursunuz.

Sinyaller

 • Sollamalarda,dönüşlerde ve ilk kalkışta gideceğiniz yöne doğru mutlaka sinyal vermek gerekmektedir.
 • Park yaparken, rampada  kalkış yaparken, geri geri gelirken dörtlüleri yakmayı unutmamak gerekir.
 • Sinyallerle işiniz bitince kapatmayı unutmamalıyız.

Trafikte Seyrederken

 • Birinci vites kalkış vitesimizdir. Birinci vitesle kalkış yapılır ve motor devrini aldıktan sonra ikinci vitese geçiş yapabilirsiniz. Birinci viteste motoru bağırtmak sınavınız açısından olumsuz sonuçlar doğurabilir. Aynı şekilde çok yavaşladığınız durumlarda vitesi hızınıza göre düşürmeyi unutmamalısınız.
 • Rampa çıkarken vites hassasiyeti düz bir yoldaki gibi değildir. Düz yolda çok yavaşladığınızda 2. viteste gitmeyi başarabilseniz bile, yokuşta devirsiz kullanmanıza neden olabilir. Bu noktada motorun ihtiyacına göre hareket etmeyi öğrenmelisiniz. Gerekirse vites düşürmelisiniz.
 • Yokuştan inerken vitesiniz boşta olmamalıdır. Korumanız gereken hıza ve takip mesafesine göre vitesi 1 veya 2. viteste tutmanız faydanıza olacaktır.
 • Sınav güzergâhları şehir içi olduklarından hız sınırı 50 km’ dir.Bu durumda sınavlar 2. viteste tamamlanmaktadır.
 • Vites değiştirirken debriyaja tam basmanız gerekir. Hiç bir zaman debriyajdan ayağınızı birden çekmeyin yoksa araç stop edebilir.

 

Direksiyon sınavında merak edilen sorular;

 

Direksiyon Sınavı’na geç kalırsam ne olur?
Sınava geç kalmamak için mutlaka en az yarım saat öncesinden sınav yerinde olmanız sizin faydanıza olacaktır. Sınav zamanında sınav yerinde değilseniz sınava giremezsiniz.
Direksiyon Sınavı’na kaç defa girebilirim?
Direksiyon sınavına 4 defa girebilirsiniz. 4 defa girdikten sonra başarısız olursanız, zorunlu direksiyon eğitimlerini tekrardan alarak 4 defa daha hak kazanabilirsiniz. 8 defa direksiyon sınavından başarısız olursanız bu durumda bütün ehliyet eğitimini baştan almanız gerekecektir.

Direksiyon sınavında kalırsam ödemem gereken ücret nedir?
Normalde sınava ilk giriş ücretinizi ehliyet fiyatları sayfasındaki harçlar bölümünden detaylı olarak öğrenebilirsiniz. Eğer sınavdan kalırsanız mecburi 2 ders saati direksiyon telafi eğitimi almanız gerekiyor. Ders saatlik ücretlerini de ehliyet fiyatları sayfamızdan direksiyon eğitim için ne kadar ücret ödemeniz gerektiğini detaylı öğrenebilirsiniz.
 Ehliyet fiyatları için bu yazımızı inceleyebilirsiniz.

Direksiyon sınavı puanlaması nasıl olur?
Puanlama belgesinde renkli puanlama dönemi başlamıştır mavi,kırmızı ve sarı renkler kullanılmaktadır. Kırmızı renkli hatalarda tek seferde. Sarı renkli hatalarda 2 seferde. Mavi renkli hatalarda 5. seferde hata yapılırsa adayın direksiyon sınav sonucuna BAŞARISIZ yazılır.
Ehliyet direksiyon sınav sonuçlarını ne zaman öğrenebilirim?
Sınav günü sonuçlar belli olur. Sınav Sonucunuzu kayıtlı olduğunuz kurstan öğrenebilirsiniz.
Direksiyon sınavı ne zaman başlar?
Direksiyon sınavı 08:10’da başlar 17:10’da biter.
Direksiyon sınavı giriş belgemi nereden alabilirim?
Sınava Giriş belgenizi kayıtlı olduğunuz Sürücü Kursundan alabilirsiniz.

Ehliyet Direksiyon sınavı tarihleri ne zaman ?
Ehliyet Direksiyon sınavı tarihleri değişiklik gösterebilir.Sürücü Kursunu arayarak sınav tarihleri hakkında bilgi alabilirsiniz.
Sınav tarihleri ile ilgili yazdığımız yazıda detaylı direksiyon ve ehliyet sınav tarihlerine ulaşabilirsiniz.

 

Direksiyon sınavında başarılı olmak için: Başarılı olmak için heyecanınızı yenmelisiniz, aracı stop ettirmemeye gayret etmeli, düzgünce park yapabilmeli , geri geri 25 metre hata yapmadan gelebilmelisiniz. Genel olarak bu parkurları hatasız yerine getirirseniz diğer küçük hatalarınız dikkate alınmamaktadır.

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

WhatsApp WhatsApp Hattımız
ARA
KONUM