Size bir telefon kadar yakınız
(0412) 257 21 21
Dil Seçin

Vinç Ehliyeti ve Operatörülük Belgesi Nasıl Alınır?

08.03.2018
238 görüntülenme
Vinç Ehliyeti ve Operatörülük Belgesi Nasıl Alınır?

Günümüzde yenilenen ve daima gelişen teknoloji doğrultusunda inşaat sektöründe iş makinaları daha önem kazanmaya başladı. İnşaat makineleri ve araçları bu araçları  kullanabilecek bilgi ve donanım ile birlikte eğitimini almış kişilere ihtiyaç duyulmaya başlandı. Personel alımlarında dikkat edilen en önemli hususlar güvenli ve emniyetli bir şekilde iş makinalarının eğitimlerini almış bakım ve onarımları için belli bir donanıma sahip iş makinası ehliyeti olan kişiler başvurularda aranan kişiler olduğu gözlemlenmektedir.

Vinç ehliyeti ve operatörlük belgesi ise bu gibi sektörlerde gerekli olan ve belirtilen iş makinasını son derecede iyi düzeyde kullanabiliyor olmasının yanı sıra gerekli bakım ve arızalarını giderebildiğini kanıtlaması gerekmektedir. Genellikle sektörel olarak inşaat alanlarında kullanılan vinç iş makinası; yatay ve dikey olmak üzere her türlü malzeme ve ağırlığı, taşımak, boşatmak, kaldırmak ve yerini değiştirmek gibi çeşitli alanlarda kullanılan iş makinalarıdır.

Trafiğe açık bir alanda vinç kullanımı yapıyorsanız, kesinlikle ehliyet belgenizin G Sınıfı Ehliyet Belgesi olması zorunludur.

Vinç Türleri Nelerdir?

Vinçler 3 türde inceleyebiliriz. Mobil Vinç Ehliyeti, Kule Vinç Ehliyeti ve Gezer Köprü Vinç Ehliyeti ile birlikte bunları kullanabilme yetkisi tanımlayan operatörlük belgeleri Mobil Vinç Operatörlük, Kule Vinç Operatörlük ve Gezer Köprü Vinç Operatörlük belgelerine sahip olmaları gerekmektedir.

Vinç iş makinasını kullanabilmeniz için G Sınıfı Vinç Operatörlük Belgesi ve G Sınıfı Vinç Ehliyet Belgesine sahip olmanız gerekmektedir.

Vinç ehliyet ve operatörlük belgesini almak için bir kaç başvuru işlemini yerine getirmeniz gerekmektedir. Ehliyet belgesine hak kazanabilmeniz için 18 yaşını doldurmuş ve sağlık raporunda sürücü olabilir onayı verilmiş olması gerekmektedir.

G Sınıfı Vinç Ehliyet Belgesi Gerekli Evraklar;

  • Nüfus Cüzdanı
  • 6 Biometrik Fotoğraf
  • Diploma (Mezun ise) / Öğrenci Belgesi (Mezun Değilse)
  • Sağlık Raporu
  • Adli Sicil Kaydı
  • Kan Grubu Kartı
  • Evlilik Cüzdan Fotokopisi (Evli bayanlar, soyadı değişikliği olanlar için)

 

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 1 YORUM
  1. Ahmet dedi ki:

    Ehliyet sınavı ile ilgili tedirginliklerim vardı. Bunu yenmemi sağlayan hocalarıma teşekkür ederim. Hem yeni bir ehliyetim hemde yeni bir işim oldu. Teşekkürler…

WhatsApp WhatsApp Hattımız
ARA
KONUMTüm hakları saklıdır. Tasarım, Yazılım ve Kodlama; Sürücü kursları için interaktif eğitim hizmeti ve ürünleri tarafından yapılmıştır.